Współcześnie ludzie coraz częściej korzystają z dobrodziejstw medycyny alternatywnej. Sięgają po ziołowe nalewki, a także różnego rodzaju olejki zapachowe. Relaksują się przy pomocy określonych kompozycji zapachowych, łącząc je z odpowiednio dobraną muzyką. Niesłabnącym powodzeniem wśród osób o otwartym umyśle cieszy się aromaterapia. Na czym polega, a przede wszystkim, co można dzięki niej osiągnąć?
Aromaterapia, co to jest?
Pod nazwą aromaterapia kryje się stosunkowo szerokie pojęcie. W dużym skrócie można opisać ją jako technikę wpływania na nastrój poprzez zapach. Niezależnie od rodzaju aromatu wpływa na samopoczucie w pozytywny sposób. Może dodawać energii, pobudzać do działania albo wręcz przeciwnie – odprężać oraz wprowadzać w stan błogości. To znana od setek lat metoda terapeutyczna, w której oddziałuje się na ciało oraz umysł za pośrednictwem zmysłu węchu.
W aromaterapii stosuje się olejki eteryczne, oleje kosmetyczne oraz zioła. W trakcie rytuałów można wykorzystywać też świece, kadzidła czy hydrozole. Innymi słowy, sprawdza się wszystko, z czego można wydobywać zapach.
Właściwości aromaterapii
Do największych zalet aromaterapii zalicza się jej wszechstronność. Skuteczność metody opiera się na sile zmysłu powonienia, który przeważa nad pozostałymi zmysłami. Nośnika zapachu można użyć na skórę (pod postacią olejku) albo do inhalowania. Aromat przenika do komórek mózgowych błyskawicznie, co przekłada się na natychmiastowe działanie produktu.
W zależności od zastosowanych kompozycji zapachowych można osiągnąć różne rezultaty. Przykładowo, jeśli chcemy się odprężyć, odpowiednie będą zapachy takie jak ylang-ylang, bergamotka czy lawenda. Delektowanie się uspokajającą nutą lawendy sprawdza się jako aromaterapia na stres. Zapach lawendowy wprowadza w stan relaksu oraz odprężenia. Łagodzi napięcia, ponadto zdaje egzamin przy redukcji uczucia zmęczenia. Już po jednym seansie można odczuć znaczącą poprawę samopoczucia. Warto podkreślić, że olejek z lawendy jako jeden z nielicznych może być używany samodzielnie, gdyż nie potrzebuje rozcieńczania.
Ci, którzy wolą pobudzać się nutami zapachowymi, wybierają olejek pieprzowy, goździkowy albo rozmarynowy. Przydatny w tym celu będzie również olejek sandałowy lub różany. Na uwagę zasługuje też olejek imbirowy oraz olejek z kopru włoskiego. Nie tylko rozbudza zmysły – zwiększa libido.
Aromaterapia jak stosować?
Mimo iż początkowo może wydawać się inaczej, trudno znaleźć prostszą metodę niż aromaterapia. Jak stosować olejki bądź pozostałe nośniki zapachu? W przypadku olejków eterycznych mamy wybór spośród opcji: rozpylanie aromatu w powietrzu, aplikacja na skórę albo inhalacja. Niektórzy decydują się jeszcze na inne rozwiązanie, czyli bezpośrednie spożycie. Niemniej nie jest to wariant zalecany przez Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne.
Prostota, którą wyróżnia się technika bazująca na zapachach, przyciąga do niej kolejnych użytkowników. Osoby, które intryguje aromaterapia w domu, mogą kupić specjalny dyfuzor lub kominek. Początkujący często stawiają na dyfuzor, ponieważ wystarczy napełnić go wodą, dodać kilka kropel olejku, a następnie włączyć do kontaktu. Urządzenie generuje stałą temperaturę, dzięki czemu nie zachodzi obawa o przegrzanie olejków, nierzadko występujące przy kominkach. Co za tym idzie, eliminuje się ryzyko emisji szkodliwych substancji.
Jeśli chodzi o inhalacje, można przeprowadzić ją na kilka sposobów. Między innymi, dobre efekty daje wlanie kilku kropel olejku do miski z gorącą wodą. Można nachylić się nad nią z głową nakrytą ręcznikiem albo wdychać unoszący się w powietrzu zapach. Inna propozycja to inhalowanie się aromatem wprost z buteleczki (bez dotykania nią twarzy) lub skropienie olejkiem kawałku materiału. Oddech powinien być miarowy, pełny oraz głęboki. Wystarczy zaciągnąć się kilka razy, aby poczuć efekty.
Aromaterapia w domu
Jak widać, wykorzystywanie zapachów w konkretnym celu to bardzo proste zadanie, które niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Olejki eteryczne mogą być używane do relaksacji, pobudzania, stymulowania koncentracji albo w celach zdrowotnych. Mogą pozytywnie wpływać na układ oddechowy oraz pozostałe układy. Domowa aromaterapia takimi olejkami zdaje egzamin jako forma wsparcia standardowego leczenia przy przeziębieniach. W walce z infekcjami dróg oddechowych można posłużyć się np. olejkiem eukaliptusowym, sosnowym czy olejkiem z drzewa herbacianego. Mają działanie przeciwbakteryjne (goździkowy), pomagają też w problemach z zatokami. Prócz tego działają wykrztuśnie (sosnowy), przeciwgrzybiczo (lawendowy) oraz wspomagają organizm przy katarze (rozmarynowy).
Każdy może przekonać się, jak duży potencjał posiada aromaterapia. W domu czy w specjalistycznym salonie – nie ma zbytnio znaczenia, gdzie będziemy się jej poddawać. Warto wziąć pod uwagę jej możliwości, tym bardziej że dziś bez trudu znajdziemy dziesiątki wariantów zapachowych. Energetyzujące cytrusy, odprężające nuty kwiatowe, poprawiające nastrój mieszanki zapachów kwiatowo-owocowych... Długo by wymieniać opcje dostępne w odpowiednich sklepach. Najważniejsze, aby dobrze wybrać produkt oraz zamówić go ze sprawdzonego źródła.